Jdi na obsah Jdi na menu
 


     Vraťa , OK2VNW mi poskytnul pár fotek z PD 1965 kterého se účastnila i kolektivka OK2KPT z Vratimova a ve které jsem právě jeho pomocí a i pomocí ostatních starších a zkušenějších začínal brát rozumy týkající se tohoto sportu . Něco jsem už popsal v jiných kapitolách ale přece jen si tyto začátky zaslouží i samostatnou kapitolu. Vznik radioklubu a kolektivní stanice OK2KPT si nepamatuji . Znám tento klub až od roku 19661 kdy jsem se stal členem tzv. radiokroužku . Tehdy jsem podlehl kouzlu práce s radiostanicí a slaboproudé elektrotechniky a všem věcem okolo. Pamatuji se na to jako dnes . A všechno to způsobil Hubert , OK2VIR společně s Jendou , OK2BJX . Byla taková doba , kdy bylo povinné při této činnosti mít i  "mladou krev" , organizovat kroužky mládeže a podobně . Tak jednoho krásného dne tito dva výše jmenovaní naložili nějaké pomůcky , stanice a podobně a navštívili naši základní školu . Bylo to tehdy organizované , předváděčka v tělocvičně ZDŠ , povídání kolem , spousta informací . A přihláška do kroužku . Nejen první návštěva byla zajímavá , kolektivka v té době sídlila v areálu Vratimovských papíren , dvě místnosti , teplo , základní nářadí bylo k dispozici . A začínalo se pěkně od píky , pilka na železo , pilník , vrtačka....))) .  Později první krystalka a to ne s žádnou diodou , pěkně s pravým krystalem galenitu který se musel opatrně napíchnout na tom správném místě... paráda, hraje to ))). A doma pokusy s anténami , čím delší , tím lepší . A tak to pro mne začalo . No a jistě, ve vysílací místnosti kolektivky vysílač na 80m , žárovička na absobčním kroužku pěkně svítila , doutnavka taky ...)). Vybavení bylo v podstatě chudé , inkurantní přijímač KwEa. (dnes už ani nevím, je li to označení napsáno správně). Ale fungovalo to .

     Později , v roce 1964 až 1965 to už bylo veselejší . Jarda Bjalek spolu s Jožkou Macejíkem a Vraťou Hrdým , později OK2VNW , za zvědavého pokukování nás , mladších , pravda , sem tam jsme i něco podrželi , ustřihli nebo opilovali , sestrojili vysílař pro 144 MHz. Řízené to bylo krystalem , modulace AM nebo CW , o SSB se nám v té době ani nesnilo , přeladit se dal jen výměnou krystalu a dnes ani nevím , zda jsme tenkrát měli k dispozici víc frekvencí než jednu . Vraťa sám vyrobil konventor s E88CC před zmíněnou KwEa . Dodnes si pamatuji na učené a vzrušené debaty (hi) při výrobě ladicí indukčnosti a kapacity , což byl umně tvarovaný kousek mosazného plechu , vyleštěný , radost pohledět . Vraťa taky vyrobil sám anténu podle OK1DE  a všichni společně zhotovili i patřičný stožár . A nesmím zapomenout i na přepínání antén pomocí relátek . V hodně kolektivkách se ještě pro přepnutí antény v té době používala technika značně jednodušší , zkrátka přešoupávali koaxiál z RX na TX a naopak jednoduše ručně z konektoru do konektoru hi . Myslím , že i když  v dnešní době a z pohledu dnešních možností se tato technika jeví znašně směšně , byla na tehdejší dobu docela progresivní a kolektivka OK2KPT byla po technické stránce hodně dobrá . A to zejména s ohledem na věk konstruktérů našeho zařízení )). A bylo tu léto , začátek prázdnin a Polní den. Vratimovské papírny poskytly nákladní vozidlo S5 , všechno bylo naloženo (a že toho bylo) a hurá na kopec . Tenkrát jsme jeli na Prašivou . Kopeček to není nic moc , kolem 600 m nadmořské výšky , ale tenkrát to nevadilo , začínalo se na VKV a bylo třeba teprv všechno vyzkoušet , seznámit se s provozem a tak dále ))) . A právě z této akce jsou následující obrázky .

Obrazek

Prašivá po příjezdu . Počasí se tenkrát docela vydařilo ))


Obrazek

Postavit stany bylo dílem okamžiku )). Jo a to áčko na snímku vydrželo opravdu mnoho . Vzalo za své až o hodně roků později , to už jsem jezdil s jendou OK2BFH a Standou OK2VIL na Lysou horu a v tomhle jsme nějakou sezonu přebývali vedle plotu meteostanice . No a vítr a sníh udělali své . Ale to je už historie novodobější.


Obrazek

To jsou ti starší, co nás cepovali. Provaz drží Jarda Bjalek, kolík tluče Hubert Jung, přihlíží Pepa Macejík a v předklonu Richard Kostelník.


Obrazek

A už to frčí , Jarda Bik , později OK2EQ, ten tomu taky propadl plně a je dodnes činný a to zejména na KV, no a za ním moje maličkost .


Obrazek

Všeobecná výzva ze stanice OK2KPT..... a přecházíme na příjem a ladíme od kmitočtu dolů.... Jo , tohle ti mladí dneska už neznají..)))


Obrazek

A všichni do všeho kecají ))

   A tak to u mě a několika ostatních začalo . Později přišly tranzistory , když jsem si koupil první OC170 , to byl svátek . S kolektivkou jsme sjezili kdejaký kopec v Beskydech . Několikrát nad Pustevnami , to jsme táhli snad 300 m síťový kabel, u Radegastu i na vrcholku Radhoště , párkrát  na Travném... bylo toho docela dost . Později , to když jsme se rozešli různě na studia , do zaměstnání a podobně , se ale kolektivka OK2KPT nerozpadla . Dodnes je funkční , jen obsazení je jiné , ale je neustále slyšet na pásmech od KV i na VKV . A ještě k té době minulé . Je dost lidí , kteří tuto dobu odsuzují , zavrhují Svazarm a podobně . Byl jsem tehdy ještě mlaďoch , ne všemu jsem rozuměl a ne všechno chápal . Ale nemůžu si pomoci , dneska se znašným odstupem času nechápu tuto dobu z pohledu mého nijak špatně . Neodsuzuji ani různé organizované kroužky, ani Svazarm a podobně . Toto všechno nám dalo náplň , dost z nás se hodně naučilo , byla mezi lidmi daleko větší soudržnost , více zábavy , více srandy . A i když bylo všechno chudší , nebo snad právě proto , hodně věcí jsme si udělali a vyrobili svýma rukama . Myslím , že v některých ohledech nám dnešní mládež může leccos jen závidět . Dnešní možnosti a to nejen technické ale i finanční jsou dostupné a nedozírné . Jen mám dojem , že pro většinu dnešních mladých zcela zbytečné . Ale to je jiná kapitola .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář