Jdi na obsah Jdi na menu
 


I - Čím kratší tím lepší - 1,5 cm. II - Hotovo

10. 4. 2010
    Po dvouletém odmlčení a odložením všech prací na zařízení jsem se konečně vrátil k radioamatérské činnosti . Zdravíčko se trochu spravilo , sice nic moc to není , ale cukalo mi už rukama a tak po poradě s bráškou Tondou , 2VMC , jsme se rozhodli, že dávno rozpracované zařízení na 23 a 13 cm na chvilku odložíme a zkusíme postavit zařízení na 24 GHz . Ono totiž je to trochu nutností . Kolegové v okolí nespí , všichni zbrojí , vylepšují stávající techniku , přidávají pásma , spojují se na závody a tak ani naše kolektivka která se na soutěžní činnosti účastní společně s kolegy z Třince a to pod soutěžní značkou OL9W nechce ztratit krok a přidání pásma 24 GHz je jednou z možností jak s konkurencí tento krok držet . A navíc , toto pásmo je tu v okolí docela živé , v závodech je docela dost protějšků dostupných a vůbec , je tento provoz docela zajímavý . 
    V minulosti jsem už jeden pokus o sestavení zařízení na toto pásmo provedl . Tehdy se nepovedl , nějakým mi záhadným způsobem jsem zničil PA který dával něco přes 2 W výkonu . Tehdy jsem si řekl , nikdy více ! Ale znáte to , časem otrne a tak tedy jedem nanovo . Z původního pokusu zbyl vlnovodný přepínač který je ovládán modelářským servem , zbytek jsem se rozhodl zhotovit nanovo . Protože jsem přišel o možnost frézařských prací , padlo rozhodnutí sestavit pouzdra pro vlastní transvertor a zesilovače podle DB6NT z mosazného plechu , zapustit do těchto pouzder vlnovod při dodržení všech rozhodujících rozměrů. Měl jsem sice trochu obavy, ne sice z títo konstrukce , ale z toho , jak ji zvládnout s mým poškozeným zrakem . Nic moc to není a tak nezbylo nic jiného , než začít sháněním solidní lupy většího průměru , s osvětlením a podobných pomůcek . Nakonec to docela dobře šlo a pouzdra byly na světě . Luděk , 2PKD , zajistil stříbření a výsledek byl uspokojující , budou použitelné . Pár dnů přemýšlení jak na celkovou konstrukci bylo taky plodných a pak pilka , pilníky , svěrák , pájka atd . Mechanickou práci jsem taky zvládl , mezitím bráška zajistil kity tranvertoru a dvou zesilovačů od Michaela DB6NT . No, je to pár součástek , ale v celkovém objemu prací na tomto zařízení jsem musel konstatovat , že můj zrak je hodně špatný a tato velikost součástek a konstrukce je pro moji činnost zřejmě hraniční . Docela jsem se o toho zapotil , to, co jsem byl kdysi schopný provést za pár hodin se nyní protáhlo na jakýsi ten týden . No nic , i tak toho nenechám .  Zařízení je po mechanické stránce hotové , je před oživením a sám jsem zvědavý jak to celé dopadne ))) .

Obrazek

Takto dopadla pouzdra jak pro vlastní transvertor tak i pro zesilovače . Docela to ujde )))
 

Obrazek

Montáž zařízení na nosný panel. Po dokončení mechanického uspořádání a oživení bude tento blok vložen do bedny jako celek. Výhoda je v přístupu k jednotlivým částem který bude nutný při uvádění do provozu. V bedně se to špatně dělá )). Ovládání je provedeno na zkušební desce plošných spojů, pro jeden kus se mi nechtělo navrhovat vlastní plošný spoj. No jo, už jsem lenivej dědek )))).
 

Obrazek

 Část transvertoru s vlnovodným přepínačem. Tento společně se servem a vlnovodnými redukcemi zabere minimálně třetinu místa v bedně, ale zase má tu výhodu, že kromě trochy práce nic nestál a zdá se, že bude spolehlivě funkční. Vzadu je vidět i PA BA2074C fy Toshiba. Měl by odevzdat cca 0,4 W výkonu a dá se sehnat např na e-bay za slušný peníz, cca 50 USD.
 
    Tak, to je zatím vše. Co a jak se povedlo popíšu příště, teda až budu vědět, jak celá tato koncepce dopadla po oživení. Uvidíme....)))
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
II . Hotovo
 
Tak a je to. Sice jsem nestihl II. subregionál ale nevadí, před námi je MW 2010 a tak bude kde zkoušet a testovat. Jsem zvědavý jak dopadnu..))
 

 

p1000508.jpg

Všechno se vlezlo tak akorát  )))

 

 

p1000509.jpg

Použitá anténa.
 

 

p1000511.jpg

No a takto to vypadá vcelku. Jen připevnit na stožár, propojit s IC 706 a je to.
 
Tak a co dál ? No je toho ještě docela dost. Ale jako další v pořadí je dokončit zařízení pro 23 a 13 cm, které je rozpracované už docela dlouho. No, nevadí, v každém případě se nudit nebudu...)))
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PSU Toshiba

(brian, 3. 10. 2013 13:01)

What are you using for power supply Toshiba moduel BA2074?
Andy shematics?