Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nové zařízení pro 23 a 13cm + pokračování

6. 10. 2008

   Jak čas jde stávající zařízení na pro pásma 23 a 13cm přestávají vyhovovat našim nárokům . A tak jsme situaci společně s Tondou 2VMC rozebrali , nějaké rozumy pobrali od spřízněných duší , zejména od Josefa 2SBL , Ivoše 2BDQ , na různách stránkách - hlavně na webu 2KKW , a plni dojmů jak by takové zařízení mělo asi v dnešní době vypadat , jsme se dali do plánování . Stanovili jsme si následující cíle : 

  • Šum RX     : na obou pásmech pod 1dB
  • Provedení  :  vzhledem k našemu soutěžnímu provozu z přechodných QTH jako samostatný celek umístěný u antény
  • IF               : 146 - 148 MHz
  • Napájení    :  26 - 28V , proudový odběr do 35A
  • Kmitočtová stabilita : vzhledem k záměru používat toto zařízení výhledově i k provozu EME bude kmitočtová stabilita odvozena minimálně od samostatného kmitočtového normálu
  • Výkon      :  na 23cm v rozmezí 200 - 300W , na 13cm v rozmezí  50 - 100W

   Pro splnění výše uvedeného padla volba na RTCVR pro obě pásma od Michaela DB6NT , generace G3 . Tyto splňují naše požadavky jak na šum RX , možnost synchronizace kmitočtu normálem , výkon TX části je dostatečný k buzení dalších PA , rovně tak Michael zvýšil v RX části odolnost proti přebuzení silnými signály .  Náš požadavek na IF v rozmezí 146 - 148 MHz Michael taky splnil bez problémů , samozdřejmě za příslušný příplatek . Rušení vznikající z měniče záporného předpětí , tak jak jsem toto popsal v předcházejícím příspěvku , bude vyzkoušeno a případně odstraněno již známým postupem a to po konečné montáži a uvedení do provozu . Uvidíme .

   Po prozkoumání možností jak dosáhnout potřebného výkonu na 23cm jsme zvolili PA od I0JXX , typ 150MOD1296 . Dle deklarovaných parametrů výrobcem tento PA umí 150W výkonu při buzení 6W a to při napájení 28V / 12A . Má velmi přijatelné rozměry ( 80 x 65mm ) a taky přijatelnou cenu proti jiným výrobcům .  Dva tyto PA by měly dát cca 300W . V první fázi bude osazen jeden kus tohoto PA , v další ( až budu finančně schopný , hi ) osadíme i druhý kus . No jo , ale jak tyto PA  sloučit ? Znovu na net a hledat...  W6PQL vyrábí a dodává pěkné hybridní slučovače pro toto ( a i jiné pásma a další pěkné věci ) a to za rozumné ceny . Hybridní výkonový slučovač do výstupního výkonu 500W na 23cm provedený na PTFE u něj stojí 10 dolarů... paráda..)) . Bude však třeba posílit buzení z RTCVR na asi 12W , to by mělo jít pomocí M57762 celkem bez problémů .

   13 cm . Co s tím ? RTCVR je jasný , ale co PA ?  Tonda 2VMC řešení znal . PA SPECTRIAM zakoupený na eBay jsme již používali v minulém zařízení . Tento PA umí 75W při buzení 1,2W a to při napájení 24 - 26V a odebíraném proudu cca 17A . Poměrně nízká účinnoct je však vyvážená potřebným výkonovým ziskem , 18dB , což umožňuje připojit tento PA přímo za MKU23G3 bez potřeby vyššího budicího výkonu . A navíc je cena tohoto PA do 100 dolarů což je taky velmi přijatelný parametr..)) .

   Tak a je to , ještě nějaké anténní relé , sequencer, ovládání....  No a můžem navrhovat rozmístění , bednu a všechno ostatní . Bude třeba taky vyřešit dosatečné chlazení výkonových prvků , už teď je jasné , že pasivní chlazení , byť s masivním chladičem nebude stačit . Problémů k řešení bude asi více , ale co by jsme ve svém volném čase dělali , že ano...)))

   V průběhu návrhu a realizace udělám nějaké fotky a doplním je na stránky včetně dalšího povídání o tom jak se dařilo (nebo ne) naše vstupní požadavky splnit . A odkazy jsem doplnil o I0JXX a W6PQL , kdo nezná koukněte se , je na co...)))

   Pár obrázků k předcházejícímu povídání :


Obrazek

 PA 23cm I0JXX . Je potřebné na něm trochu zapracovat ,  doplnit chybějící šroubky , postříbřit Cu díly , ona ta montáž měděných dílů přímo na hliníkový chladič není to pravé ořechové , a podobně . Odstranil jsem i vstupní a výstupní konektory SMA , jednak byly jen tak připájeny na pl. spoj , žádné šroubové spojení na chladič , pevnost nic moc. To se mi moc nelíbilo a stejně , nejlepší konektor je žádný konektor .


Obrazek

PA 13cm SPECTRIAN . Pečlivě provedený , pl. spoj včetně Cu podložky pozlacen . Není třeba nic upravovat , jen namontovat , připojit a je to..)) .Jeho výhody jsou : dostatečný výkon, cca 75W, cena, dostatečné výkonové zesílení - na plné vybuzení stačí samotný transvertor DB6NT . Nevýhody - menší účinnost a tím větší nároky na napájení .


Obrazek

Hybridní slučovač pro 23cm W6PQL . Není co dodat .


Obrazek

Použité anténní relé .

Obrazek

A začínám navrhovat bednu a vše co s tím souvisí .

   To je prozatím vše . Zdravíčko mi v současné době poněkud zkomplikovalo život , ale nevadí , pokračovat se bude i když asi poněkud pomaleji než jsem původně předpokládal . Ale jak se trochu hnu , tak přidám  povídání i s obrázky               . .................................................................................................................................

   19. listopadu 2008 -  jedeme dále ))

   Hlavní díly jsou doma a tak je možné dodělat návrh rozmístění . Abych si ulehčil (?) konečnou montáž , rozhodl jsem se rozmístit všechny bloky na montážní plech (Al tl. 3mm) a provést kompletní montáž a propojení , vlastně i uvedení do provozu v této podobě . Jakmile bude všechno OK , rozeberu vše na díly , montážní plech poslouží jako šablona pro navrtání děr do vlastní bedny . Koaxiální propoje tím pádem budou hotové , uvnitř bedny by se špatně měřilo a ohýbání na míru bych asi nezvládl v podobě koukatelné hi . Teda doufám , že se mi všechny díry a díly sejdou a budou tam kde mají být , strašně nerad totiž dopilovávám nepřesnosti hi .

   Vyrobil jsem i mechaniku budiče 23cm s M57762 , zatím není nic zapojeno , mechanické díly ještě půjdou na pokovení niklem . Kdysi jsem tohle opomenul , namontoval jsem nějaké Cu díly přímo na Al chladič . Po nějaké době jsem na tomto zařízení prováděl jakési úpravy a nestačil jsem se divit . Styčné plochy mezi Cu a Al vypadaly hrozně , samý kráter , koroze či co . Já vím , tohle je známé měď na hliník nepatří , nesnášejí se . Tehdy jsem si říkal , bude to v suchu , na vznik galvanického článku je třeba vlhko , to tam nebude....  No a přece jen se tam dostalo . Od té doby si dávám pozor ))).

   Tonda sehnal na eBay i OCXO 10MHz . Parametry tohoto oscilátoru jsou parádní , takže i tato starost je z krku . Ještě bude třeba zajistit patřičný chladič , mám ho vyhlídnutý , ale moje kapsa je momentálně docela prázdná , on ten hliník docela podražil  , vlastně jako všechno , a tak budu muset trochu počkat . Nevadí , zatím je co dělat .

Obrazek

Takhle vypadá  konečné rozmístění hlavních dílů . Musel jsem si to vyzkoušet , rozmístění je totiž závislé mimo jiné i na propojení  semirigidem a ten nejde ohýbat jak se komu zachce . Poloměr ohybu je dán , nesmí se deformovat geometrie pláště . I tak jsem ho docela přemlouval ať se mi ohne i na průměru menším než je doporučený. Kdybych ho měl dodržet , vyšla by bedna o dost větší a to by se mi nelíbilo )) .


Obrazek

Mechanika budiče s M57762 . zatím nezapojeno , celek přijde ještě rozebrat . Pro buzení PA je třeba 2 x 6W výkonu, tohle by mělo jít splnit celkem bez problémů . Za budičem je OCXO 10MHz .


Obrazek


Ještě jeden  pohled na celkové rozmístění . Z hlavních dílů chybí druhý PA , a i když by bylo vhodné jej mít a dodělat celek najednou , musím počkat . V této fázi bude druhý výstup budiče zatím ukončen zatěžovacím odporem . Tahle technika není až tak laciná a kdyby moje paní bytná a nakonec i paní bytná bratra Tondy , věděly co to všechno stojí , nevím, nevím kde by jsme nakonec bydleli ))) .

 

Obrazek

Pa 23cm typ 150MOD1296 od I0JXX je proveden dle doporučení výrobce aktivního prvku  PTF14150E  ( viz schema dle datasheetu  ) . I0JXX však předpokládá  zaklíčování PA sepnutím silového napájení . To se mi moc nelíbilo z důvodu nutnosti dimenzovat spínací prvek na potřebný proud , v našem případě perspektivně 2x12A . Z tohoto důvodu jsem přeškrábl na desce pl. spoje spoj vedoucí ke stabilizátoru předpětí pro G tranzistoru a tento bude spínán seqvencerem . D  tranzistoru je napájen trvale . V klidu odebírá PA cca 1uA

 A to je zatím všechno . S dalším pokračováním tohoto seriálu ))) se přihlásím jakmile něco podstatnějšího přibude .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 18. 1. 2022 0:29)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

slabé oči

(Eda, 17. 6. 2013 15:01)

Ahoj Pepo,
Prohlížel jsem si tento článek.Je to hezké.
Ale chce to aby se fotografie po kliknutí zvětšily,pro stáří na to není pořádně vidět.