Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím jsem se bavil o loňské zimě - Monako

 

 

   Předloni na podzim mě nějak přestalo bavit rádio. Přispěly k tomu třenice mezi radioamatérskou komunitou, můj špatný zdravotní stav a podobně. Docela vážně jsem přemýšlel nad tím, že to všechno pověsím na hřebík a budu se jen tak flákat. Pár dnů jsem to vydržel, ale co s volným časem? Lítat za holkama jako kdysi se mi taky nechtělo, co by ty mladé, pěkné, tak asi s dědkem dělaly, že ano, a na ty staré, v mém věku zase nejsem zvědavý já. Pivko nepiju tudíž ani hospoda mi nepřipadala zajímavá, dobrou kořaličku nebo vínko mám doma. Tak co s tím?

   Brouzdal jsem po internetu a narazil jsem na jeden web, www.mo-na-ko.net . Ten se nezabýval geografií případně podobnými záležitostmi jak by mohl název napovídat. Monako znamenalo "modelařina na koleně". S tímhle jsem neměl žádné zkušenosti, pomíjím-li nějaké to slepení letadélka nebo nějakých draků v mém předpubertálním věku. Ale jak sem se začetl do příspěvků a článků na tomto webu, docela mě to chytlo. Zkusím něco taky postavit. Výběr padl na loďku, za zády mám Bečvu, jsou tam i klidné partie toku, tam by se to snad dalo vyzkoušet a provozovat.

  Jednou večer vládla doma klidná a pohodová nálada. Toho jsem hned využil a přednesl tento můj záměr mé leší a racionálnější polovičce. Sice jsem čekal zápornou reakci, je nás doma hodně a z toho důvodu nemám k dispozici potřebný prostor kde bych nemusel dávat pozor na to, jestli mi někde neukápne trochu lepidla nebo barvy, případně kde by mě nemuselo až tak mrzet kdyby se náhodou podařilo vylít celou plechovku barvy nebo ředidla na zem nebo stůl. Irena chvilku koukala a potom řekla "PROČ NE" )). Teda jo, zase jsem koukal já, asi v tom dobrém rozpoložení se jí nechtělo přemýšlet nad tím, co to bude všechno obnášet, nebo v tu chvíli jí chyběla představivost či co...)))

   A začalo plánování. Na Monaku je k dospozici stavební návod na stavbu remorkéru stejného jména. Autor odvedl perfektní práci. Detailně zpracované, dokumentované nejen nákresy ale i fotkama, zkušenostmi ze stavby a podobně. To bylo, při mých minimálních zkušenostech v této oblasti, ono. Trochu jsem sice zaváhal, model byl navržen jako papírák, postaven z kartonu a podobného materiálu. Papír do vody? To se mi moc nezdálo a tak jsem začal imrovizovat. Zvolil  jsem balsu, ta sice asi taky neparří do mokrého prostředí, ale je přece jen stabilnější a lépe se zpracovává a jak jsem věřil, při perfektní impregnaci, neošizených nátěrech  a podobně snad taky něco vydrží.

   Vyrazil jsem do místního obchodu s modelářskými potřebami. Prodávající na mne sice chvilku nechápavě koukal a s otázkou  " Vy něco ještě stavíte? " jsme se nakonec domluvili. Něco bylo hned k mání, něco objednal a tak tohle bylo z krku. Chápal jsem jeho podivení, nabídka v této oblasti je plná různých stavebnic, hotových výrobků, polotovarů a to ve všech oblastech modelářské činnost. Ale touto cestou jsem jít nechtěl.

   No a vypuklo to. Model je proveden jako rádiem řízený, dvoumotorový, délka cca 0,6m, výtlak cca 2kg který  stačí na uvezení potřebné výbavy. Trup je pro zvýšení odolnosti jak mechanické, tak i pro zvýšení odolnosti v mokrém prostředí, olaminován dvěma vrstvami skelného plátna a epoxydové pryskyřice.  Přikládám pár obrázků.))

Trup

p1010065.jpg

Trup s nástavbou v hrubém provedení

p1010067.jpg

Zábradlí a žebříky, tohle bylo docela pracné ))

p1010068.jpg

Sudy. Všechno ohýbaná a zkružená balsa tloušťky 1mm.

p1010069.jpg

 Nástavba.

p1010071.jpg

   No a bylo zhruba vymalováno. Do trupu jsem namontoval pohon a to 2 x el motor Spped 400, osadil kormiidla ovládané modelářským servem a pak začala práce na impregnaci a barevném zpraconání. To už byla moje lepší polovička ve střehu. Ono totiž byla venku zima a tak nezbylo, aby vydržela výpary ředidel doma a to v obyváku, kde celá tato hračka vznikala, jistě za vydatného větrání. Výraz její tváře nebyl zrovna nejpřívětivější , ale nakonec přece jen toto všechno nějakým způsobem překousla a tak jsem mohl dále pokračovat. Musím se však přiznat, že její případné protesty jsem zavčasu poněkud otupil příslibem, že v létě vymaluju pokoj, ach jo((. No a tak jsem se nakonec dopracoval k následujícímu výsledku. I mojí polovičce se výsledek docela zamlouval a výraz její tváře dokonce docela změkl ))).

   A  takto to dopadlo. Chybí ještě dodělat docela pár doplňků ale v tomto stavu již bylo možné udělat zkoušku výtlaku. Ta potvrdila předpoklad, že výtlak je dostatečný a model uveze s rezervou jak akumulátor tak i ostatní výbavu. Dokonce bude ještě nutné trup dodatečně zatížit a tím i mírně vyvážit. Rovněž tak i zkouška tahu provedená sice jen ve vaně ukázala, že se model bude po hladině pohybovat docela svižně . Ve vaně se zdálo, že dva lodní šrouby dávají modelu takový výkon, že vyhrnou vodu z jedné strany ven a na druhé straně se loďka šplhala z vody takovou vervou, že jsem ji musel docela silně držet, jinak bych ji snad honil po podlaze .

 

p1010148.jpg

 

p1010151.jpg

 

p1010152.jpg

 

p1010154.jpg

 

    No a co na závěr. Model je v podstatě plavby schopný, není však dosud vybaven rádiem a chybí pár doplňků . A  teď je na skříni. A co dál? Vzhledem k tomu, že jsem se při stavbě velmi dobře bavil, jsem teď na vážkách . Asi by stálo za to pustit se do toho ještě jedenou. Jednak bych se vyvaroval chyb kterých jsem se dopustil při stavbě tohoto modelu, taky bych mohl poněkud zvětšit celkové rozměry ( na délku cca 650 až 700mm ), stávající pohon by bohatě stačil. A stálo by za to dostat model do více maketové podoby dle skutečné předlohy. Na tom sice přísně nelpím, nemíním se této kategorii věnovat přísně dle jejích pravidel, zkrátka udělal bych to tak jak se mi líbí a jak by to vyhovovalo mé vkastní kategorii a to je kategorie " hračky pro dědky " . No uvidím co dál. Je ale faktem, že zábava při tomhle je náramná ))).

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Malá poznámka ..

(jaroj, 6. 1. 2014 11:07)

.. není to www.monako.cz , ale www.mo-na-ko.net . Jinak moc pěkná lodice, ať pluje

Re: Malá poznámka ..

(jaroj, 7. 1. 2014 16:12)

Dík za upozornění. Chybu v textu jsem opravil ))
Pepa

Paráááda :)

(MSOB, 6. 1. 2014 16:40)

Moooc pěkná práce :) Tak jen dodělat úvazníky a šup se kouknout na tugtowingovou soutěž - Původní předloha je stále ve službě a dokazuje, že pořád "má na bednu" :)

TT

(RomanT, 6. 1. 2014 13:34)

Pěkná práce! Přeji hodně zábavy !

Monako I.

(MoNaKo - modelářský server, 6. 1. 2014 12:12)

Případní zájemci o stavbu dohledají vše potřebné zde:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view.php?cisloclanku=2007050012

TT

(Keba, 6. 1. 2014 11:33)

Jako pokračování zábavy s Monakem doporučuji www.tugtowing.cz :-)
Hezká práce a šťastnou plavbu!